O Rugby Club Břeclav


 • Rugby Club Břeclav je uskupení rugbiových hráčů, kteří navázali na tradici z let 1972 - 1975, a v podstatě rugbisté vybudovali hřiště Pastvisko. Na tomto hřišti navázal na tradici nově obnovený spolek v roce 2012. Do dnešních dnů se rugbisté účastní soutěží s přeshraniční účastí. Mužský tým hraje především Rakouskou ligu (aktuálně se nazývá Alpine Development league), i když v průběhu se účastnil sedmičkových turnajů (nyní olympijská disciplína), přátelských utkání, třináctkového rugby i devítkových zápasů. Na hřišti v Břeclavi se prezentovali také hráči z Rakouska, Slovenska, ženské týmy i Česká Národní Reprezentace do 20 let.


  Břeclavský tým si zvolil Rakouskou ligu z důvodu, že zápasy probíhají v dojezdové vzdálenosti od Břeclavi, které jsou přijatelnější, než zápasy, které by hráli v nejnižší České lize. Z Rakouských týmů se hraje s Leobenem a Kremsem. V České lize se hrálo například s týmem z Karlových Varů, Rakovníka, a podobně. Tým Rugby Club Břeclav by rád organizoval častěji tréninky, od čehož si slibujeme zvýšit výkonnost týmu a rozšířit členskou základnu. Díky tomu by hráči mohli začít hrát vyšší Českou ligu a mohli by se rovnat celkům na jižní Moravě, jakými jsou Rugby klub Bystrc, Dragon Brno, Vyškov, nebo TJ Sokol Mariánské Hory. S těmito celky však v současné době hráči Rugby Břeclav nejsou schopni držet krok. Proto častější frekvence tréninků jistě přispěje k vyšší výkonnosti týmu, četnosti tréninků, zvýší povědomí o krásném sportu, jímž bezpochyby rugby je a přiláká nové hráče do týmu, ať již do mužského, ženského, juniorů, či dětí. V podzimních a jarních měsících je dříve tma a jelikož čas na tréninky má většina členů v podvečer, nejsme schopni zajistit odpovídající podmínky pro trénink na hřišti, které máme k dispozici. Z toho důvodu neorganizujeme během týdne více tréninků, jelikož se nás během doby, kdy je světlo, nemůže sejít větší množství. Během jara a léta se začla scházet a trénovat i skupina dětí pod vedením trenéra s licencí. Tým dospělých trénuje pravidelně v soboty, ale jeden trénink týdně není dostačující pro posun výkonnosti týmu a pro vstup do vyšší úrovně soutěže, či přesun do jiné ligy.


  V počátku sehrál Rugby Club Břeclav přátelské utkání s různými kluby, ať již doma či na hřištích soupeřů. Zápasy byly sehrány například s TJ Sokol Mariásnké Hory (dříve účastníci 1 ligy), Slovan Bratislava, Zlín, Sedlčany, České Budějovice, a mnoho dalších.


  Jak již bylo zmíněno, Rugby Club Břeclav nehraje pouze 15tkové rugby, ale hráči se zúčastnili i řady dalších turnajů a soutěží. Pravidelně se zúčastňují turnaje Beach Rugby v Praze, vypomáhají spřátelnému týmu RLC Black Angels Hodonín, kteří hrají 13tkové rugby. Mimo jiné také část hráčů trénuje a hraje za Rugby club Bystrc Brno. V minulosté také hráli sedmičkovou soutěž v České Republice, nicméně dojezdové vzdálenosti v kombinaci se soutěží 15tkového rugby v Rakousku byly vyčerpávající a proto od 7mičkové soutěže v České Republice bylo upuštěno. Jedním z faktorů také byla menší hráčská základna.


  První sezónu 2013/2014 Rugby Club Břeclav v Rakousku překvapivě vyhrál. Účastníky byly týmy RC DOnau Matrosen Wien, RC Krems, RFC Celtic Wien, Spartans RUC Melk, a Rugby Club Břeclav.


  V druhém ročníku působení 2014/2015 Břeclav opět vyhrála, nicméně činnost ligy byla ovlivněna novými pravidly, kdy hráči nemohli hrát ve více týmechsoučasně (Vídeňské celky měli týmy A, B, někdy i C, které hrály různé ligy). V tomto ročníku hrála Břeclav s Kremsem a Trnavou (SK).


  Ročník 2015/2016 neskončil pro Břeclav úspěšně. Skončila v silné konkurenci pátá. Zúčastnili se týmy RU Donau Korsaren, Rugby Klub Maribor, RC Linz, Wombats RC, a Rugby Club Břeclav.


  V sozóně 2016/2017 došlo k přeskupení ligy a přejmenování ligy, a Břeclav hrála s týmy Rugby Union Krems, ARC Leoben a RUC Piešťany. Nicméně Slovenský celek se v průběhu sezóny rozpadl. Břeclav skončila na třetím místě.


  V aktuální sezóně 2017/2018 hraje RC Břeclav s celky ARC Leoben a RUC Krems. V současné době má bilanci jednu výhru a jednu prohru. • Velmi krátká, ale poměrně úspěšná byla historie břeclavského ragby. Tento sport „zavlekl“ na starobřeclavské Pastvisko Jaroslav Švach, kterého si veřejnost dnes spojuje spíše s folklorem. „Po vojně jsem šel do Ostravy za prací a jeden spolupracovník, který ragby hrál, mně pozval na trénink do lokomotivy Ostrava. Tam jsem pak hrál 4 roky a udělal jsem si také trenérskou „trojku“. Po návratu do Břeclavi jsme založili oddíl i tady,“ vzpomíná na začátky břeclavského ragby Jaroslav Švach.


  Nejprve proběhlo několik náborů s promítáním instruktážního filmu a 3.prosince 1972 se v tělocvičně školy na Kupkově ulici konal první trénink. 15. dubna 1973 již měl nový oddíl tak širokou základnu, že mohl odehrát první utkání – v Troubsku podlehli SVŠ Brno B 17 : 47. Břeclavští borci, kteří hráli ve vypůjčených hokejových dresech, nastoupili k historickému utkání v sestavě Sítek, Sedlář, Valný, Duchoň, Mazánek, Hybner, Řezníček, Rác, Motl, Dubšík, Hanousek, Švach a o body se podělili Hybner 9, Rác 4, Valný 4.


  První domácí zápasy hrávali Břeclaváci v Moravském Žižkově, protože v Břeclavi nebylo odpovídající hřiště. Ale už v srpnu 1973 jim bylo přiděleno hřiště ve Staré Břeclavi Pastvisko, které si ragbisté brigádnicky upravili, starý vyřazený vagon změnili na provizorní šatny a na podzim začali hrát v nejnižší soutěži – divizi. První mistrovské utkání pod hlavičkou lokomotivy Břeclav proti Slavii Havířov a vyhráli 15 : 11. Dařilo se jim i v dalších zápasech a po podzimu byli druzí, na jaře jim brigády na hřišti a starosti se sháněním výstroje ubraly trochu sil a nakonec obsadili čtvrté místo, když od druhého je dělil jen bod a od třetího pouze horší skóre. V další sezoně si už ale vybojovali postup do druhé ligy.


  Ragby přilákalo i mládež a ukázalo se, že v Břeclavi je pro tento sport talentů dost a dost. Vedle mužstva mužů se vytvořilo i žákovské družstvo pod vedením trenérů Motla a Večeři, které v roce 1975 obsadilo druhé místo na přeboru republiky. Milan Řezníček byl dokonce vybrán do reprezentace. O tom, že příprava ragbistů byla kvalitní, svědčí i fakt, že když v roce 1974 hodnotil sportovní lékař MUDr.Kobza trénovanost různých břeclavských oddílů, byli ragbisté nejlepší před veslaři a cyklisty. „Však jsem také klukům dával pěkné kapky, po každém tréninku jsme ještě běželi do Ladné a zpět“, vzpomíná Jaroslav Švach.


  Na starobřeclavském Pastvisku se hrály i mezinárodní zápasy s francouzskými, italskými a bulharskými mužstvy. Své síly si hráči lokomotivy měřili i s tehdejšími suverény československého ragby, hráči Vyškova, kteří patřili k evropské elitě. „Jednou jsme měli hrát ve Vyškově s jejich juniorkou. S áčkem tehdy nechtěl nikdo přípravné zápasy hrát, protože byli moc dobří a oni proti nám nastoupili. To bylo hrozné, co s námi dělali, ale tehdy na Vyškov neměly ani prvoligové mančafty“, usmívá se dnes nad nakládačkou J.Švach.


  Krátká historie ragby v Břeclavi ukázala, že je zde dostatek kvalitních hráčů a že by tento sport mohl patřit mezi úspěšné. Podpořte tuto dobrou myšlenku. Pevně věříme, že Vámi vynaložená částka přispěje k rozvoji a propagaci tohoto sportu, pomůže vést a rozvíjet mládež.