O rugby klubu Břeclav


 • Rugby Club Břeclav, z.s. (nový název platí od 30. 8. 2015 rozhodnutím členské schůze) vzniklo dne 2.2.2012 za účelem organizovat své členy na principu dobrovolnosti s cílem provozovat hru rugby a jiné tělovýchovné aktivity, vést ke sportu děti a mládež a propagovat tento sport.


  První ligová sezóna 2013/2014 byla pro Rugby Club Břeclav zvolena Dolnorakouská liga: Landesliga NÖ. Účastníci této ligy: RC Donau Matrosen Wien, RC Krems, RFC Celtic Wien, Spartans RUC Melk. Rugby Club Břeclav při prvním ligovém účinkování tuto ligu vyhrál. • Velmi krátká, ale poměrně úspěšná byla historie břeclavského ragby. Tento sport „zavlekl“ na starobřeclavské Pastvisko Jaroslav Švach, kterého si veřejnost dnes spojuje spíše s folklorem. „Po vojně jsem šel do Ostravy za prací a jeden spolupracovník, který ragby hrál, mně pozval na trénink do lokomotivy Ostrava. Tam jsem pak hrál 4 roky a udělal jsem si také trenérskou „trojku“. Po návratu do Břeclavi jsme založili oddíl i tady,“ vzpomíná na začátky břeclavského ragby Jaroslav Švach.


  Nejprve proběhlo několik náborů s promítáním instruktážního filmu a 3.prosince 1972 se v tělocvičně školy na Kupkově ulici konal první trénink. 15. dubna 1973 již měl nový oddíl tak širokou základnu, že mohl odehrát první utkání – v Troubsku podlehli SVŠ Brno B 17 : 47. Břeclavští borci, kteří hráli ve vypůjčených hokejových dresech, nastoupili k historickému utkání v sestavě Sítek, Sedlář, Valný, Duchoň, Mazánek, Hybner, Řezníček, Rác, Motl, Dubšík, Hanousek, Švach a o body se podělili Hybner 9, Rác 4, Valný 4.


  První domácí zápasy hrávali Břeclaváci v Moravském Žižkově, protože v Břeclavi nebylo odpovídající hřiště. Ale už v srpnu 1973 jim bylo přiděleno hřiště ve Staré Břeclavi Pastvisko, které si ragbisté brigádnicky upravili, starý vyřazený vagon změnili na provizorní šatny a na podzim začali hrát v nejnižší soutěži – divizi. První mistrovské utkání pod hlavičkou lokomotivy Břeclav proti Slavii Havířov a vyhráli 15 : 11. Dařilo se jim i v dalších zápasech a po podzimu byli druzí, na jaře jim brigády na hřišti a starosti se sháněním výstroje ubraly trochu sil a nakonec obsadili čtvrté místo, když od druhého je dělil jen bod a od třetího pouze horší skóre. V další sezoně si už ale vybojovali postup do druhé ligy.


  Ragby přilákalo i mládež a ukázalo se, že v Břeclavi je pro tento sport talentů dost a dost. Vedle mužstva mužů se vytvořilo i žákovské družstvo pod vedením trenérů Motla a Večeři, které v roce 1975 obsadilo druhé místo na přeboru republiky. Milan Řezníček byl dokonce vybrán do reprezentace. O tom, že příprava ragbistů byla kvalitní, svědčí i fakt, že když v roce 1974 hodnotil sportovní lékař MUDr.Kobza trénovanost různých břeclavských oddílů, byli ragbisté nejlepší před veslaři a cyklisty. „Však jsem také klukům dával pěkné kapky, po každém tréninku jsme ještě běželi do Ladné a zpět“, vzpomíná Jaroslav Švach.


  Na starobřeclavském Pastvisku se hrály i mezinárodní zápasy s francouzskými, italskými a bulharskými mužstvy. Své síly si hráči lokomotivy měřili i s tehdejšími suverény československého ragby, hráči Vyškova, kteří patřili k evropské elitě. „Jednou jsme měli hrát ve Vyškově s jejich juniorkou. S áčkem tehdy nechtěl nikdo přípravné zápasy hrát, protože byli moc dobří a oni proti nám nastoupili. To bylo hrozné, co s námi dělali, ale tehdy na Vyškov neměly ani prvoligové mančafty“, usmívá se dnes nad nakládačkou J.Švach.


  Krátká historie ragby v Břeclavi ukázala, že je zde dostatek kvalitních hráčů a že by tento sport mohl patřit mezi úspěšné. Podpořte tuto dobrou myšlenku. Pevně věříme, že Vámi vynaložená částka přispěje k rozvoji a propagaci tohoto sportu, pomůže vést a rozvíjet mládež.

© 2017 Rugby Club Breclav | Design by W3layouts | Edited by Rugby Club Breclav